Turystyka

Ścieżka spacerowa

Lokalizacja: Ryjewo, przy oczku wodnym, przy wjeździe od strony Sztumu. Ścieżka biegnie w lesie wzdłuż strumienia uchodzącego do jeziorka. Do dyspozycji spacerujących znajdują się miejsca do siedzenia, nad strumykiem zawieszonych jest kilka mostków. W przedwojennym Ryjewie teren ten nazywano Rajem, a leśne strumienie wijące się wąwozem nosiły nazwę Tygrys i Eufrat. Rosną tu prawie wszystkie gatunki drzew iglastych i liściastych występujących w Polsce, w tym pomnikowe dęby.

Szlaki turystyczne

Oznakowany szlak rowerowy Dolina Dolnej Wisły (wchodzący w skład międzynarodowej trasy rowerowej R-1) rozciąga się wzdłuż Wisły po obu jej stronach od Cierpic po lewej stronie, przez Bydgoszcz i dalej na północ przez Świecie, Nowe i Gniew aż do Tczewa. Następnie biegnie prawym brzegiem Wisły z powrotem w górę rzeki przez Kwidzyn, Grudziądz i Chełmno aż w okolice Torunia.

Szlak przebiega przez zachodnią część gminy Ryjewo, od miejscowości Jarzębina po Benowo. Odcinek szlaku po lewej stronie Wisły jest również łatwo osiągalny z terenu gminy dzięki przeprawie promowej Janowo – Gniew. Aby zachęcić Państwa do bliższego zapoznania się z atrakcjami i ciekawostkami leżącymi na lub nieopodal szlaku podajemy kilka cennych wskazówek:
Z Białej Góry kierujemy się zgodnie ze szlakiem w kierunku miejscowości Benowo. Po lewej stronie znajduje się park krajobrazowy, a wzdłuż drogi także pozostałości szańców pochodzących z czasów wojen szwedzkich [XVII wiek]. W Benowie, w środku wsi znajduje się kościół neogotycki z końca XIX wieku, wpisany do rejestru zabytków. Następnie szlak skręca w kierunku zachodnim by w miejscowości Rudniki przybrać kierunek południkowy. Dalej biegnie szosą ciągnącą się wzdłuż wału przeciwpowodziowego do Jarzębiny. Warto zwrócić uwagę na charakterystyczną zabudowę i metrykę okolicznych gospodarstw, albowiem ta część gminy Ryjewo została zasiedlona dopiero w XVIII wieku, w większości przez mennonitów. Charakterystycznym elementem siedlisk jest ich położenie na sztucznie usypanych pagórkach – terpach. Nieopodal drogi Jarzębina – Rudniki przy wale przeciwpowodziowym znajduje się stary cmentarz mennonicki z przełomu XVIII i XIX wieku, rozpoznawalny dzięki wyróżniającemu się w krajobrazie drzewostanowi. [patrz ‘zabytki’] W Benowie proponujemy także inny wariant: zjeżdżamy na kilka kilometrów z oznaczonego szlaku by powrócić do niego w Jarzębinie, ale jadąc alternatywną trasą przez Barcice i Mątowskie Pastwiska. W pierwszej z wymienionych miejscowości znajdują się dwa zabytkowe cmentarze mennonickie. Pierwszy z nich znajduje się przy gospodarstwie nr 70, drugi nieco dalej na południe, nieopodal drogi. W Barcicach znajdował się dawniej kościół mennonicki, zniszczony po II wojnie światowej. W Mątowskich Pastwiskach na szczególną uwagę zasługuje chata mennonicka z XVIII wieku, jedyny tego typu obiekt w tej części doliny kwidzyńskiej. Charakterystyczną jej cechą jest założenie w kształcie litery „L”. [patrz ‘zabytki’]
Z Mątowskich Pastwisk kierujemy się w kierunku wsi Jarzębina, by po kilku kilometrach znaleźć się z powrotem na szlaku.

SZLAK CZERWONY – “KOPERNIKOWSKI” – PM-6-c

Szlak pieszy przebiegający przez gminę Ryjewo na odcinku Jałowiec – Ryjewo – Benowo. Poniżej opis całego szlaku:
OLSZTYN – Cerkiewnik – Dobre Miasto – Smolajny – Lidzbark Warmiński - Mingajny - Henrykowo - Borowiec - PIENIĘŻNO - Rezerwat „Dolina Rzeki Wałszy” - Wojnity - Długobór - Sopoty - Ławki - Dębiny - Rez. „Ostoja bobrów na rzece Pasłęce” - Skrojnity - Trąbki Wielkie - Gronkowo - Bemowizna - BRANIEWO - Józefowo - Podgórze - Cielętnik - FROMBORK - PGR Narusa - Przylesie - Święty Kamień - Leśn. Nowy Wiek - Tolkmicko - Grodzisko „Wały Tolkmita” - Wysoki Bór - Leśn. Biała - Kadyny - Grodzisko „Kadyny” - Suchacz - Grodzisko „Łęcze” - Łęcze - Próchnik - Jelenia Dolina - pole biwakowe „Smocza Dolina” - Jagodnik - Jez. Goplanica - Leśniczówka „Pięknolas” - Dąbrowa - Gajówka Dąbrowa - las-park „Bażantarnia” - Restauracja „Myśliwska” - ELBLĄG - Elbląg port - Bielnik II - Kanał „Jagielloński” - Bielnik - Kępki - Stobno - Solnica - Rakowiska - Lubstowo - Myszewo - Półmieście - Kamienice - MALBORK ZAMEK - Gościszewo - PGR Węgry - Uśnice - Żydzia Góra - BIAŁA GÓRA - Benowo - Ryjewo - Biały Dwór - Tychnowy - Piekarniak Młyn - KWIDZYN PKP - Rez. „Kwidzyńskie Ostnice” - ścieżka zdrowia - Białki - Gajówka Sadlinki - Gardeja – Jamy - GRUDZIĄDZ.

Więcej informacji na temat szlaków na stronie: http://www.pttk.elblag.com.pl/szlaki.htm

natomiast więcej informacji o ofercie turystycznej w powiecie kwidzyńskim:

http://www.powiatkwidzynski.pl

Towarzystwo Turystyczne „Liwa”
ul. Braterstwa Narodów 57
82-500 Kwidzyn
Tel. 279 58 12

PTTK o/Kwidzyn
ul. Piłsudskiego 21
Tel. 279 41 67
http://www.pttk.elblag.com.pl

http://www.lasypowisla.pl