Gmina Ryjewo

Szlaki turystyczne

Szlaki turystyczne

Oznakowany szlak rowerowy Dolina Dolnej Wisły (wchodzący w skład międzynarodowej trasy rowerowej R-1) rozciąga się wzdłuż Wisły po obu jej stronach od Cierpic po lewej stronie, przez Bydgoszcz i dalej na północ przez Świecie, Nowe i Gniew aż do Tczewa. Następnie biegnie prawym brzegiem Wisły z powrotem w górę rzeki przez Kwidzyn, Grudziądz i Chełmno aż w okolice Torunia.

Szlak przebiega przez zachodnią część gminy Ryjewo, od miejscowości Jarzębina po Benowo. Odcinek szlaku po lewej stronie Wisły jest również łatwo osiągalny z terenu gminy dzięki przeprawie promowej Janowo – Gniew. Aby zachęcić Państwa do bliższego zapoznania się z atrakcjami i ciekawostkami leżącymi na lub nieopodal szlaku podajemy kilka cennych wskazówek:
Z Białej Góry kierujemy się zgodnie ze szlakiem w kierunku miejscowości Benowo. Po lewej stronie znajduje się park krajobrazowy, a wzdłuż drogi także pozostałości szańców pochodzących z czasów wojen szwedzkich [XVII wiek]. W Benowie, w środku wsi znajduje się kościół neogotycki z końca XIX wieku, wpisany do rejestru zabytków. Następnie szlak skręca w kierunku zachodnim by w miejscowości Rudniki przybrać kierunek południkowy. Dalej biegnie szosą ciągnącą się wzdłuż wału przeciwpowodziowego do Jarzębiny. Warto zwrócić uwagę na charakterystyczną zabudowę i metrykę okolicznych gospodarstw, albowiem ta część gminy Ryjewo została zasiedlona dopiero w XVIII wieku, w większości przez mennonitów. Charakterystycznym elementem siedlisk jest ich położenie na sztucznie usypanych pagórkach – terpach. Nieopodal drogi Jarzębina – Rudniki przy wale przeciwpowodziowym znajduje się stary cmentarz mennonicki z przełomu XVIII i XIX wieku, rozpoznawalny dzięki wyróżniającemu się w krajobrazie drzewostanowi. [patrz ‘zabytki’] W Benowie proponujemy także inny wariant: zjeżdżamy na kilka kilometrów z oznaczonego szlaku by powrócić do niego w Jarzębinie, ale jadąc alternatywną trasą przez Barcice i Mątowskie Pastwiska. W pierwszej z wymienionych miejscowości znajdują się dwa zabytkowe cmentarze mennonickie. Pierwszy z nich znajduje się przy gospodarstwie nr 70, drugi nieco dalej na południe, nieopodal drogi. W Barcicach znajdował się dawniej kościół mennonicki, zniszczony po II wojnie światowej. W Mątowskich Pastwiskach na szczególną uwagę zasługuje chata mennonicka z XVIII wieku, jedyny tego typu obiekt w tej części doliny kwidzyńskiej. Charakterystyczną jej cechą jest założenie w kształcie litery „L”. [patrz ‘zabytki’]
Z Mątowskich Pastwisk kierujemy się w kierunku wsi Jarzębina, by po kilku kilometrach znaleźć się z powrotem na szlaku.

SZLAK CZERWONY – “KOPERNIKOWSKI” – PM-6-c

Szlak pieszy przebiegający przez gminę Ryjewo na odcinku Jałowiec – Ryjewo – Benowo. Poniżej opis całego szlaku:
OLSZTYN – Cerkiewnik – Dobre Miasto – Smolajny – Lidzbark Warmiński – Mingajny – Henrykowo – Borowiec – PIENIĘŻNO – Rezerwat „Dolina Rzeki Wałszy” – Wojnity – Długobór – Sopoty – Ławki – Dębiny – Rez. „Ostoja bobrów na rzece Pasłęce” – Skrojnity – Trąbki Wielkie – Gronkowo – Bemowizna – BRANIEWO – Józefowo – Podgórze – Cielętnik – FROMBORK – PGR Narusa – Przylesie – Święty Kamień – Leśn. Nowy Wiek – Tolkmicko – Grodzisko „Wały Tolkmita” – Wysoki Bór – Leśn. Biała – Kadyny – Grodzisko „Kadyny” – Suchacz – Grodzisko „Łęcze” – Łęcze – Próchnik – Jelenia Dolina – pole biwakowe „Smocza Dolina” – Jagodnik – Jez. Goplanica – Leśniczówka „Pięknolas” – Dąbrowa – Gajówka Dąbrowa – las-park „Bażantarnia” – Restauracja „Myśliwska” – ELBLĄG – Elbląg port – Bielnik II – Kanał „Jagielloński” – Bielnik – Kępki – Stobno – Solnica – Rakowiska – Lubstowo – Myszewo – Półmieście – Kamienice – MALBORK ZAMEK – Gościszewo – PGR Węgry – Uśnice – Żydzia Góra – BIAŁA GÓRA – Benowo – Ryjewo – Biały Dwór – Tychnowy – Piekarniak Młyn – KWIDZYN PKP – Rez. „Kwidzyńskie Ostnice” – ścieżka zdrowia – Białki – Gajówka Sadlinki – Gardeja – Jamy – GRUDZIĄDZ.

Więcej informacji na temat szlaków na stronie: http://www.pttk.elblag.com.pl/szlaki.htm

natomiast więcej informacji o ofercie turystycznej w powiecie kwidzyńskim:

http://www.powiatkwidzynski.pl

Towarzystwo Turystyczne „Liwa”
ul. Braterstwa Narodów 57
82-500 Kwidzyn
Tel. 279 58 12

PTTK o/Kwidzyn
ul. Piłsudskiego 21
Tel. 279 41 67
http://www.pttk.elblag.com.pl 
http://www.lasypowisla.pl 

udostępnij

Share on facebook
Share on twitter
Share on print
Share on email

Urząd Gminy Ryjewo

Ul. Lipowa 1
82-420 Ryjewo

55 277 42 70, 55 277 43 47, 55 277 42 21

55 277 43 21

ug@ryjewo.pl

poniedziałek, wtorek, czwartek - 7.30 - 15.30

środa - 7.30 - 17.00

piątek - 7.30 - 14.00

Skip to content