Przepisy regulujące procedurę leczenia osób uzależnionych od alkoholu określa ustawa z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.
O zastosowanie obowiązku leczenia odwykowego może wystąpić jeżeli osoby, które w związku z nadużywaniem alkoholu powodują:
Procedura leczenia odwykowego:
1.Wszczęcie procedury - złożenie wniosku do gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych.(wniosek może złożyć rodzina, dzieci, mąż, żona, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, Policja, Lekarz)
2. Zaproszenie na rozmowę osobę zobowiązywaną, omówienie problemu, przekazanie informacji o możliwości dobrowolnego podjęcia leczenia, przekazanie informacji gdzie zainteresowana osoba uzyska pomoc.(jeśli się zgłosi).
3. Zbieranie materiałów dowodowych, które mają uzasadnić, czy zachodzą przesłanki wskazane w ustawie, jako wymagane do skierowania sprawy do sądu, np. rozkład życia rodzinnego.
4. Skierowanie na badanie przez biegłych i włączenie opinii biegłych do dokumentacji (jeśli badanie zostanie zrealizowane).
5. Po otrzymaniu opinii biegłych, które potwierdza uzależnienie, ponowne zaproszenie osoby na spotkanie z komisją.
6. Wniosek do sądu (jeśli osoba zobowiązywana, mimo stwierdzenia u niej przez biegłych uzależnienia, nie wyraża zgody na dobrowolne leczenie lub jeśli do badania nie doszło, ale z materiału dowodowego wynika, że możemy mieć do czynienia z osobą uzależnioną i dodatkowo mamy uzasadnienie dla przynajmniej jednej z czterech przesłanek społecznych wskazanych w ustawie).
7. Rozprawa sądowa i postanowienie sądu.