Logo Urzędu Gminy Ryjewo
Powróć do: Dla mieszkańca

Cyberbezpieczeństwo

Cyberbezpieczeństwo to dziedzina, która zajmuje się ochroną danych i systemów przed atakami cyberprzestępców. Zagrożenia cybernetyczne mogą pochodzić z różnych źródeł, takich jak hakerzy, phishing, malware i ransomware. Aby chronić swoje dane i systemy przed tymi zagrożeniami, ważne jest, aby stosować odpowiednie zabezpieczenia.

Jednym z podstawowych sposobów ochrony przed zagrożeniami cybernetycznymi jest regularne aktualizowanie oprogramowania i systemów operacyjnych. Regularne aktualizacje zawierają zazwyczaj poprawki bezpieczeństwa, które pomagają zabezpieczyć system przed nowymi lukami. Należy używać tylko silnych haseł (skomplikowanych, nieintuicyjnych dla osób postronnych), indywidualnych dla każdego systemu (serwisu, portalu) oraz nie udostępnianie ich nikomu. Nie należy korzystać ze stron internetowych (zwłaszcza ze stron banków, poczty elektronicznej czy portali społecznościowych), które nie mają ważnego certyfikatu SSL.

Kolejnym ważnym krokiem jest stosowanie oprogramowania antywirusowego i firewallem. Oprogramowanie antywirusowe jest przeznaczone do wykrywania  i usuwania złośliwego oprogramowania, takiego jak malware i ransomware. Firewall jest to narzędzie służące do ochrony sieci przed nieautoryzowanym dostępem oraz  edukacja pracowników w zakresie bezpieczeństwa cybernetycznego, ponieważ ludzki błąd jest jednym z najczęstszych sposobów przedostania się zagrożenia do systemu. Pracownicy powinni być świadomi potencjalnych zagrożeń i uczyć się jak ich unikać.

Podsumowując, ważne jest, aby regularnie aktualizować oprogramowanie i systemy operacyjne, stosować oprogramowanie antywirusowe i firewall, oraz edukować pracowników w zakresie bezpieczeństwa cybernetycznego w celu ochrony przed zagrożeniami cybernetycznymi.

Poniżej przekazujemy Państwu informacje pozwalające na lepsze zrozumienie tematyki cyberbezpieczeństwa oraz skuteczne zabezpieczanie się przed  zagrożeniami:

  • poradniki publikowane przez Ministerstwo Cyfryzacji, które przybliżają problematykę cyberbezpieczeństwa

https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/edukacja
https://www.gov.pl/web/baza-wiedzy/cyberbezpieczenstwo

  • zgłoś incydent

https://incydent.cert.pl/

 

ggjkgku   Wyjeżdżasz na wakacje? Zadbaj o swoje cyberbezpieczeństwo! Sprawdź na co zwrócić szczególną uwagę podczas wakacyjnej beztroski.